Kosztorys dachu, oferta na materiał jak powinny wyglądać i na co zwrócić uwagę?

Dużo osób zadaje sobie to pytanie, bo firmy handlowe proponują materiały w różny sposób dają oferty, które różnią się od siebie a klient nie wie co jest dla niego lepsze, dam kilka bezcennych rad jak wybrać właściwą.

W pierwszej kolejności odrzucił bym oferty które nie zawierają w opisie nic tylko np. „Komplet materiału na dach 15000zł.” Pierwsze pytanie co to jest komplet czy to z rynną, z folią z akcesoriami czy tylko np. dachówka, gont lub blacha, taka oferta nie mówi nic co z transportem, czy netto czy brutto i nie ma co liczyć na to że sprzedawca jest uczciwy bo mu „z oczu” dobrze patrzy, gdyby tak było to by Wam przedstawił uczciwą ofertę a nie ukrywał przed Wami co Wam proponuje!
A co gdy czegoś braknie? Dołoży do kompletu?

Akcesoria dachowe to elementy, do których często przywiązujemy mniejszą uwagę, a to tam kryje się najwięcej niebezpieczeństw. Często te najtańsze to po prostu „szmelc” który w przyszłości przysporzy wam mnóstwo problemów np. Taśma kalenicowa to element montowany pod gąsiorami, który chroni przed śniegiem a jednocześnie pomaga wentylować połać - kto kupując zwraca uwagę na jakość tego produktu, różnice między taśmami są ogromne, najtańsze wyroby wykonane są z tkaniny i pasków aluminium, po kilku latach taśma od słońca i temperatury się rozsypie a wymiana kosztować może nawet kilka tysięcy. Nie lepiej kupić po prostu z pełnego aluminium? Fakt jest droższa o kilkadziesiąt procent ale jest średnio ok 200zł droższa na całym dachu. Tak niestety jest z większością materiałów ale wystarczy je pooglądać i popytać o różnice a sami Możecie dojść do odpowiednich wniosków.

Spotkałem się ostatnio z ciekawą sztuczką, dach był co prawda wyceniony dobrze ale było kilka pułapek jedna to „folia dachowa PRODUCENT X jeden komplet 1700zł”- komplet to oczywiście nic nie oznacza. Pojawia się jeszcze jeden element „jazda na marce”.

Był to producent foli dobry choć nie najlepszy ale bardzo znany w branży dachowej, dlatego znalazł się w ofercie nie przypadkiem. Gdy zadamy komuś z branży pytanie czy folia tego producenta jest dobra to z dużym prawdopodobieństwem powie że „Tak”, ale jak w każdej marce są produkty podstawowe, średniej i wysokiej jakości, więc nie wiemy przecież o jaki model folii chodzi, czy to najtańszy wyrób bez gwarancji, który po kilku latach się rozleci czy to folia sprawdzona ze średniej półki cenowej. Cały podstęp w tym zapisie polega na tym: „Jak nikt nie zada pytania jaka to folia, to damy najtańszą i zarobimy więcej, a jak się zapytają to damy coś średniego (sprytne!!!).
Dlatego w ofertach powinno pisać ile metrów, co to za folia i po ile?

Druga pułapka to " rynna dachowa producent 1 komplet 2350zł":
- każdy z producentów daje możliwość różnego rozstawu haków np. od 40cm do 60cm. Dobrze wiedzieć ile jest policzone bo jak ktoś policzy 60m rynny co 60cm to zapotrzebowanie jest na ok 100szt. A co 40cm to zapotrzebowanie wynosi 150szt hak kosztuje średnio 7zł więc 50 haków,  różnica może wynieść aż 350zł .
W ten sposób Możecie odrzucić lepszą ofertę, bo ktoś chciał dać Wam gęściej haki tak jak "sobie".   
W tej ofercie na rynnę nie wiemy czy są też rury spustowe? Dobra oferta powinna być rozbita na elementy.

Wyżej opisane przypadki w zasadzie obrazują i pomysłowość i sposób myślenia handlowców.
Dlatego oferta powinna zawierać jak najwięcej informacji, najlepiej jak są napisane:
ilości,ceny jednostkowe netto czy brutto, opis materiału co z transportem przybliżony termin dostawy itp.

Unikajcie firm, które ukrywają swoje zamiary bo możecie paść ofiarą oszustwa „dach” to spore pieniądze więc rynek jest pełen oszustów. Na koniec ważna i bardzo istotna informacja porównujcie oferty w zaciszu domowym i nie pokazujcie ich firmom konkurencyjnym bo wykorzystają to przeciwko wam samym, pokazujecie im czarno na białym jak do was dotrzeć i jak was oszukać np. sprzedawca chcąc Was pozyskać miał przygotowaną ofertę np. z folią za 7zł a Wy pokazujecie mu, że inne firmy proponowały wam po 9zł to założę się że zaproponuje Wam po 8,50zl więc tracicie 1,5 na jednym m2 x 300m2 = 450 zł „w plecy”. Porównujcie, pytajcie i kupujcie żądając dokumentu zakupu. który  stwierdza co i od kogo kupujecie, nawet jak wpłacacie tylko zaliczkę. Sprzedawca ma obowiązek wystawić dokument księgowy bo KP już dawno nie wolno wystawiać,  każda wpłata od osoby fizycznej powinna być rejestrowana na drukarce fiskalnej,  tak po prostu jest bezpieczniej !!!!!

Pozdrawiam.